Питною вважається вода, придатна
до вживання всередину і відповідає критеріям
якості — тобто вода безпечна і приємна
на смак. У світі ці критерії були затверджені
Європейським Співтовариством, а потім
прийняті з деякою адаптацією кожної
з країн. У нашій країні з 1 січня 2002 діє документ
з назвою «Санітарні правила і нормативи
СанПіН 2.1.4.1074-01».
ЩО ТАКЕ ЖОРСТКА ВОДА?
Одна із властивостей води — це її здатність, проходячи у своєму кругообігу через вапняні породи, розчиняти мінеральні речовини, зокрема, кальцій і магній. Жорстка вода містить підвищену кількість солей кальцію і магнію. Мабуть, основний недолік жорсткої води в тому, що вона залишає після себе накип, ніж скорочує термін служби електроприладів.
Що є у воді крім самої води?
Вода, призначена для вживання в побуті, з точки зору хімії представляє собою досить складний «компот». У воді можуть бути присутніми:Рідкі неорганічні речовини Це і є власне вода і розчинені в ній неорганічні речовини. Найчастіше — солі і розчинені гази.
Рідкі органічні речовини
Це органічні речовини, не змішуються з водою і утворюють самостійну рідке середовище, причому це середовище може бути складною за складом (наприклад, нафтопродукти — бензин або мазут, а також фенол). Органічні речовини можуть бути летючими (випаровуються при кип’ятінні води) або нелетучими (не випаровуються при кип’ятінні води).
Тверді неорганічні речовини
Це неорганічні речовини, що знаходяться у воді в нерозчинених стані і утворюють самостійну тверде середовище. Сюди відноситься, наприклад, іржа.Тверді органічні речовини Органічні речовини, що утворюють окрему тверде середовище. В основному це продукти життєдіяльності флори і фауни, мулисті відкладення і тверді органічні речовини, не розчинні у воді.”Біофаза” Мікроорганізми, присутні у воді: бактерії, віруси, водорості, спори і так далі.
Чи є в природі чиста вода?
Скажемо відразу, що хімічна сполука H2O в чистому вигляді в природі не існує. Вода — універсальний розчинник, вона розчиняє в собі все, що зустрічає на шляху. Насолоджуючись смаком колодязної води або вживаючи воду з «кришталево чистого» джерела за околицею, ми вливаємо в себе «компот», склад якого не зміг би відтворити, мабуть, ніхто. Однак не варто передчасно впадати в паніку.
ЩО ТАКЕ ЗАБРУДНЕННЯ ВОДИ?
Забруднення води — це попадання в неї речовин, що роблять воду непридатною для вживання людиною. Забруднення води може відбутися на всіх етапах кругообігу води, навіть в атмосфері, де вода міститься у вигляді хмар (а це значить, що дощова вода не обов’язково придатна для пиття).
Брудна вода
Насправді, поняття «брудна» таке ж умовне, як і «чиста». Вода може бути потворною на смак і огидно пахнути, але бути при цьому абсолютно нешкідливою, а може мати відмінні смакові якості, бути кришталево прозорою і безбарвною, але бути смертельною отрутою.
Хто стежить за безпекою води?
У такій ситуації суспільство змушене взяти на себе відповідальність за безпеку споживаного продукту. А для здійснення контролю ввести якісь параметри, яким повинна відповідати питна вода. Ці параметри закладені в Санітарно-епідеміологічних правилах і нормативах, що діють на всій території Росії. Вважається, що вода, що відповідає вимогам цих правил, безпечна і придатна до вживання. Насправді, рамки цих правил найчастіше визначаються лише технічними і фінансовими можливостями очищення води з її природного джерела та контролю її якості, а не реальними потребами