За принципом роботи очищення води фільтри розділяються на:
1. Електрохімічні фільтри
Принцип роботи такого фільтру – вода проходить через декілька камер, де під дією електричного поля проходять окислювально-відновні реакції. При цьому повністю знищуються мікроорганізми, окислюються органічні речовини, руйнуються токсичні з’єднання, віддаляються в дренаж іони важких металів, нітрати, нітрит. Достоїнства: фільтр не вимагає зміни матеріалів, має перевагу в очищенні жорсткої води. Недоліки: вимагає електроживлення, воду не можна пити протягом декількох годин після очищення, оскільки збільшується її кислотність.
2. Механічні фільтри
Діляться на прості і фільтри зворотного осмосу. Прості відрізняються розмірами пір: мікрофільтри (не пропускають крупні нерозчинні частки: пісок, іржу і тому подібне) ультрафільтри (затримують дрібні частки). Не дуже дорогі, але мають малу ефективність очищення за відсутності бактерицидної обробки. Фільтри зворотного осмосу очищають воду на основі напівпроникних тонкоплівкових, або целюлозних для ацетату мембран. Перевага перед іншими способами – в очищенні від пестицидів, в знесолюванні води. Але при цьому дорогі, позбавляють воду необхідних мікроелементів, значно підвищуючи її кислотність, не виробляють бактерицидну обробку, маючи невелику продуктивність.
3. Сорбційні фільтри
Найпоширеніший сорбент – активоване вугілля. Видаляє органічні речовини, хлор, фенольні для хлору з’єднання, затримує мікроорганізми, запахи, зменшує колірність води. Це відносно дешевий варіант, що забезпечує бактерицидність протягом тривалого часу. Але фільтр неефективний відносно солей важких металів, жорсткості води, радіоактивних елементів. Вимагає попереднього механічного очищення.
4. Фільтри, поєднуючу сорбцію і іонообмін
В принципі очищення використовуються іонообмінні матеріали двох видів – синтетичні і природні. Достоїнства синтетичних іонообмінні смол і волокон: висока ємкість дозволяє використовувати дані фільтри в маленьких за об’ємом картріджах для фільтрів-насадок і фільтрів типу глека. Моделі цього виду доступні і конструктивно дуже прості. Робочим елементом фільтру є гранули адсорбентів різного складу з добавкою або без добавки срібла, що слугують для знищення мікроорганізмів. Протікаючи через ці гранули, поміщені в так званий картрідж (змінний елемент), вода очищається і знезаражується.
Але фільтр не може працювати нескінченно довго. Срібло покривається різними відкладеннями і перестає діяти, адсорбент забивається домішками і також виходить з ладу. В той же час починають розвиватися шкідливі бактерії. Адже такий фільтр є ідеальним місцем для їх розмноження – тут тепло і сиро, є бульбашки повітря, маса органічної їжі.Таким чином, фільтр з пристрою для очищення води перетворюється на бактеріологічну зброю. До плюсів природних іонообмінних матеріалів відноситься те, що має сильні сорбуючі властивості, отже, посилення дія вугілля. Має широкий спектр дії відносно важких металів і радіоактивних елементів. Пом’якшує воду – видаляє солі жорсткості, підвищує PH води.
5. Фільтри озонового очищення води, очищення води озоном
Озонування води, як метод очищення води – найбільш ефективний спосіб очищення і знезараження води, широко використовуваний на муніципальних станціях очищення. Озон окислює неорганічні і органічні забрудники води, переводячи їх в нерозчинні з’єднання і в безпечні для живого організму форми, але і ефективно вбиває хвороботворну мікрофлору і усуває неприємні запахи і присмаки.
Достоїнства: унікальна ефективність очищення і безпрецедентний ресурс експлуатації. Очищена озоном, бактеріологічно і хімічно безпечна і збагачена киснем вода надає цілющу дію на організм людини і широко використовується в медико-профілактичних і косметичних цілях.